Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 517 288 578 |

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu.

Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków  lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu / Warto wiedzieć

Kontrowersje wokół Esperalu (popularnej wszywki)

Wschód Europy, w tym niestety także polskie społeczeństwo pokłada nieuzasadnione nadzieje na rozwiązanie problemu uzależnienia od alkoholu właśnie w disulfiramie (popularnie nazywanym wszywką). Przez wiele lat był to w zasadzie jedyny środek chemiczny, zarejestrowany jako lek, który wspomagał leczenie alkoholików. Dlaczego więc specjaliści pracujący w poradniach i ośrodkach z osobami uzależnionymi od alkoholu jednogłośnie protestują przeciwko określaniu disulfiramu, wszywki jako „leku na alkoholizm” ?

 Od pewnego czasu temat disulfiramu (wszywki) stanowi temat wielu dyskusji, w których jedni są „za” inni zaś przeciw. Środowiska terapeutyczne zdecydowanie częściej opowiadają się za poglądem, według którego błędem jest podejmowanie próby leczenia alkoholizmu wszywką. 

Oponenci zarzucają psychoterapeutom lęk przed utratą klientów i tym właśnie uzasadniają terapeutyczną niechęć do disulfiramu.
Jaka jest jednak prawda ? Kto ma rację i jak należy traktować disulfiram, który ciągle jeszcze jest przecież oficjalnie zarejestrowanym w Polsce lekiem.

Paradoks tych odwiecznych sporów polega na tym, że każda ze stron konfliktu ma rację, racja ta dotyczy jednak wyłącznie jednego z aspektów uzależnienia, nie zaś całości.
Zacznijmy jednak od krótkiego wyjaśnienia mechanizmu działania disulfiramu (wszywki). Otóż działanie tego leku, przyjmowanego bądź w formie tabletek bądź w formie implementowanej podskórnie, polega na powodowaniu zmiany w procesie metabolizowania alkoholu. Przekładając z polskiego na nasze moglibyśmy powiedzieć, że disulfiram utrudnia organizmowi radzenie sobie z rozkładem alkoholu, neutralizowaniem jego trującego działania, co w efekcie powoduje - w przypadku spożywania alkoholu oczywiście - wystąpienie efektów zatrucia. Działanie disulfiramu można więc nazwać działaniem awersyjnym, którego siła polega na tym, że MOŻE on pomóc w powstrzymaniu się przed spożywaniem alkoholu poprzez wzbudzanie strachu przed zatruciem właśnie.
Prawdą jest także to, iż część pacjentów przyjmujących disulfiram, doustnie lub w postaci wszywki, przez pewien czas, ze strachu właśnie, jest w stanie powstrzymać się od używania alkoholu.
Ale….., no właśnie - i tu zatrzymamy się chwilę nad argumentami psychoterapeutów. Okazuje się bowiem, że element wzbudzania leku przed zatruciem nie działa u wszystkich pacjentów. Część z nich najzwyczajniej w świecie „zapija” disulfiram, narażając się przy okazji na przykre, czasem nawet groźne dla życia dolegliwości. Kolejna rzecz: po zakończeniu okresu działania wszywki, pacjent pozbawiony elementu strachu, znajduje się w sytuacji dokładnie takiej samej, w jakiej znajdował się przez zaszyciem i..zwykle natychmiast zaczyna pić tak, jak dawniej.
Wiąże się to z tym, iż radzenie sobie z uzależnieniem wyłącznie przy pomocy disulfiramu nie pozwala na wprowadzenie żadnych zmian, które pomogłyby radzić sobie z nałogiem w chwili, w której „straszak” przestał już działać. Zmiany takie mogłyby zajść, gdyby pacjent, poza disulfiramem, podjął równolegle terapię uzależnienia.

Często zapominamy także, lub najzwyczajniej w świecie nie wiemy o tym, że zastosowanie disulfiramu nie jest możliwe u każdego, że występują m.in. przeciwwskazania zdrowotne do jego stosowania, wreszcie - że u niektórych osób „zapicie” wszywki może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Wnioski są więc takie, że stosowanie disulfiramu nie powinno być odsądzane od czci i wiary, bo w pewnych wypadkach, szczególnie na początku leczenia, może stanowić poważne wsparcie decyzji o zaprzestaniu picia. Jednocześnie jednak musimy zdawać sobie sprawę, że stosowanie disulfiramu ma sens tylko wtedy, gdy poprzedzone jest rzetelnym wywiadem medycznym, analizą ewentualnych zagrożeń oraz - że powinno być jednym z elementów leczenia alkoholizmu i działać równolegle z psychoterapią. Uleganie złudzeniu, że sam disulfiram pomoże przyniesie poważne rozczarowania. Narażamy się wtedy zarówno na wystąpienie problemów ze zdrowiem, w najlepszym zaś wypadku na to, że po zakończeniu okresu działania wszywki osoba uzależniona wróci do starego modelu picia. Nieuprawnione jest jednak także stanowisko niektórych terapeutów, które wyklucza stosowanie disulfiramu. Tak, jak pisaliśmy wyżej - jego stosowanie, W POŁĄCZENIU Z PSYCHOTERAPIĄ w niektórych przypadkach może przynieść dobre efekty.

 

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)