Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 517 288 578 |

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu.

Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu / Warto wiedzieć

Leczenie alkoholizmu - czy konieczne cz.2

Dlaczego alkoholizm wymaga leczenia ? cz.2

 

W pierwszej części artykułu staraliśmy się przybliżyć informacje, które uzasadniają chorobowy charakter alkoholizmu i konieczność jego leczenia. Dziś chcielibyśmy skupić się chwilę na tym, by nieco bardziej detalicznie przedstawić, co rzeczywiście dolega choremu alkoholikowi i czym konkretnie przejawia się jego choroba. Podstawowe objawy zespołu uzależnienia od alkoholu opisaliśmy już wcześniej, w jednym z naszych artykułów. Zainteresowanych odsyłamy na właściwą podstronę:  Podstawowe objawy alkoholizmu

Tutaj skupimy się na wszystkich pozostałych problemach, które, poza kryteriami osiowymi, tworzą obraz alkoholizmu. Zaczniemy od przyjrzenia się temu, co właściwie dzieje się z myśleniem osoby uzależnionej. Alkoholizm nie jest chorobą psychiczną sensu stricte, ale bardzo mocno wpływa na psychologiczne, poznawcze funkcjonowanie człowieka. Szczególnie mocno mogą to obserwować bliscy osoby uzależnionej, które niejednokrotnie odnoszą wrażenie, że alkoholik postrzega siebie i świat w sposób kompletnie odrealniony. Klasykę stanowią zaprzeczające rzeczywistości przekonania alkoholika, który - borykając się już z zaawansowanym uzależnieniem i licznymi problemami spowodowanymi piciem, uparcie twierdzi, że:

 • nic mu nie dolega
 • pije jak wszyscy
 • nie potrzebuje leczenia
 • nie ponosi strat przez picie
 • pije dlatego, że ktoś lub coś go do tego prowokuje
 • wszystko się samo ułoży
 • problemy nie istnieją lub nie są spowodowane piciem itd. itp.

 

Pełen odlot - chciałoby się rzec, słuchając czasem osoby uzależnionej. O zgrozo wydaje się ponadto, że alkoholik mocno wierzy w to, co mówi. Co takiego dzieje się z jego myśleniem, że zaczyna ono być tak odrealnione, żeby nie powiedzieć magiczne ? W miarę rozwoju uzależnienia rozwija się także coś, co czasem nazywa się mechanizmem iluzji i zaprzeczeń. To jeden z ważniejszych elementów, nad którym trzeba pracować w przebiegu leczenia alkoholizmu.Osoba uzależniona, w momencie, w którym sama zaczyna od czasu do czasu dostrzegać negatywne konsekwencje picia, jest już na takim etapie rozwoju choroby, w którym trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez alkoholu. Znajduje się w związku z tym w swojego rodzaju klinczu - z jednej strony docierają do niej fakty, sugerujące, że należałoby zrobić coś ze swoim piciem - z drugiej zaś, nie wie jak to zrobić, boi się zmian, boi się etykiety alkoholika, a często dodatkowo ma za sobą historię nieudanych prób ograniczenia picia. Rozwiązuje ten konflikt wykorzystując charakterystyczny dla wszystkich ludzi mechanizm obronny, polegający na zniekształcaniu rzeczywistości w taki sposób, aby była ona mniej groźna, bardziej optymistyczna, pozwalała obronić to, co dla nas ważne. Wszyscy znamy, często z własnych doświadczeń, tzw. różowe okulary, które pozwalają np. przez długi czas nie dostrzegać wad u tych, których kochamy. Alkoholik przeprowadza w swojej głowie podobną operację. Tym „kochanym” jest tu jednak…alkohol. Aby nie czuć się źle, zaczyna błędnie interpretować fakty. W efekcie mamy wspomniane już wyżej przekonania w stylu „nie jestem chory, to rodzina jest przewrażliwiona, nie mam żadnych problemów przez picie, jeżeli piję trochę za dużo to dlatego, że jest mi tak trudno, muszę pić, bo….” itd. Taka logika oddala go od decyzji o podjęciu leczenia alkoholizmu, pozwala za to nadal kontynuować picie i budować złudny spokój. Najczęściej w takim stanie umysłu osoby uzależnione trafiają na terapię. Zdystansowane, czasem obrażone, przekonane o spisku wrogiego świata, który robi z igły widły. Profesjonalne leczenie alkoholizmu w pierwszej kolejności więc koncentrować musi się na rozbrajaniu tych iluzji i fantazji, po to, by osoba uzależniona sama zobaczyła, że ma poważny problem i że picie zmieniło jej życie mocniej i bardziej destrukcyjnie, niż się dotychczas wydawało. Bez zmiany myślenia trudno bowiem mówić o jakimkolwiek zaangażowaniu w leczenie, a bez niego z kolei trudno osiągnąć trwałe efekty terapii.

Inną sferą zmienioną przez alkohol jest sfera emocjonalna. Używając substancji psychoaktywnej przez dłuższy czas, zwykle dość systematycznie, osoba uzależniona po pierwsze siłą rzeczy odcina się od naturalnego przeżywania uczuć, po drugie - zwykle radzi sobie z trudnymi uczuciami za pomocą chemii, przyzwyczaja się do szybkich zmian emocji („na zmartwienia kieliszek”), narażona jest na spadki nastroju (alkohol jest depresantem), dodatkowo zaś, ze względu na rosnące znaczenie alkoholu - głównym źródłem uczuć, jakich doświadcza jest właśnie alkohol (kiedy jest - czuję się dobrze, nie ma - czuję się źle). W efekcie dochodzi do sytuacji, w której osoba uzależniona może:

 • funkcjonować z obniżonym nastrojem
 • doświadczać trudnych, częstych zmian nastroju
 • źle radzić sobie z napięciem, stresem
 • doświadczać trudności w odczuwaniu przyjemności innych, niż picie
 • doświadczać silnego pragnienia alkoholu zawsze wtedy, kiedy czuje się źle (a czuje się źle coraz częściej)

 

Wszystko to demonstruje się rzecz jasna najbardziej intensywnie wtedy, kiedy osoba uzależniona obniża dawki alkoholu lub przerywa picie. Leczenie alkoholizmu musi więc także obejmować te elementy funkcjonowania emocjonalnego osoby uzależnionej, ponieważ samo odstawienie alkoholu spowoduje tylko aktywizację wszystkich tych nieprzyjemnych objawów, od których alkoholik będzie się chciał uwolnić ponownie sięgając po alkohol. Wszystkich wątpiących w prawdziwość tego, co opisujemy zachęcamy do przypomnienia sobie, w jaki sposób zachowuje się osoba uzależniona, kiedy pije mniej niż zwykle lub kiedy przerywa picie. Zwykle na pierwszy rzut oka widać, że funkcjonuje ona wtedy na podwyższonym poziomie napięcia, z którym nie potrafi sobie poradzić inaczej, niż za pomocą alkoholu.

Pamiętajmy także, że osoba uzależniona, pijąca już zwykle od dłuższego czasu, trzeźwiejąc, próbując odstawić alkohol, doświadcza także innych, niż opisane wyżej problemów. Wymienimy te powtarzające się najczęściej:

 • problemy w relacjach z najbliższymi
 • problemy zawodowe
 • wstyd
 • poczucie winy
 • zagrażające środowisko (zwykle najbliższy kontakt ma z tymi, z którymi piła)


Jasnym jest, że wszystko to dodatkowo pogarsza sytuację alkoholika i mało realne jest trwałe utrzymywanie abstynencji, jeżeli problemy te nie zostaną rozwiązane. Aby tak się stało - potrzeba pomocy. Leczenie alkoholizmu musi więc także obejmować pracę nad tego typu trudnościami, z pozoru niezwiązanymi z samym piciem, ale przecież wynikającymi z niego i utrudniającymi wychodzenie z nałogu. Od dawna wiadomo, że wbrew potocznym opiniom, dla osoby uzależnionej największym problemem jest nie tyle odstawienie alkoholu, co…wytrwanie w abstynencji i umiejętność życia bez alkoholu. W tym właśnie pomaga terapia. Leczenie alkoholizmu obejmuje zatem:

 • pomoc osobie uzależnionej w przerwaniu ciągu picia i przetrwaniu pierwszego okresu abstynencji (zwykle dominują tu oddziaływania medyczne)
 • pomoc w budowaniu motywacji do zmiany (przez pracę nad zniekształconym myśleniem)
 • pomoc w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi
 • pomoc w radzeniu sobie z problemami stanowiącymi konsekwencje picia
 • pomoc w zakresie zmian, jakie osoba uzależniona, która chce przestać pić, powinna wprowadzić w swoje życie


Mamy nadzieję, że teraz, kiedy przybliżyliśmy nieco oblicze choroby, jaką jest alkoholizm, oraz skutki, jakich doświadcza osoba uzależniona, łatwiej zrozumieć to, że konieczność leczenie alkoholizmu nie jest fanaberią. 

Na koniec chcielibyśmy zaznaczyć, że pisząc tyle o cierpieniu osoby uzależnionej, nie bagatelizujemy cierpienia, jakiego doświadczają jej bliscy. W tym artykule koncentrujemy się jednak na pokazaniu rzeczywistości osoby uzależnionej, by pomóc zrozumieć, dlaczego jest JEJ potrzebna pomoc, czyli właśnie leczenie. 

 

Link do pierwszej części artykułu: Leczenie alkoholizmu - czy konieczne ? cz.1

 

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)