Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 517 288 578 |

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu.

Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków  lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu / Warto wiedzieć

Fakty i mity o ośrodkach leczących alkoholizm

Ośrodek leczenia alkoholizmu - czyli katastroficzne fantazje potencjalnych pacjentów

Decyzja o podjęciu leczenia zawsze wiąże się z mniejszym lub większym stresem. Jak każda zmiana, nawet ta "na lepsze", stawia przyszłego Pacjenta przed nowym, często demonizowanym wyzwaniem, jakim niewątpliwie jest dla niego podjęcie terapii. To wtedy u osoby uzależnionej pojawia się istny legion obaw. Wielokrotnie wykraczają one poza zwyczajny lęk przed "nowością". Nie ukrywajmy - hasło "Ośrodek dla alkoholików" zasadniczo wzbudza lęk.... Poniżej znajdziecie Państwo kilka najbardziej powszechnych wątpliwości, jakie towarzyszą pacjentom przed skorzystaniem z terapii w ośrodku leczenia alkoholizmu.

Czy naprawdę jest "aż tak źle" by decydować się na terapię zamkniętą w ośrodku leczenia alkoholizmu?

Przy tego typu wątpliwościach osoba uzależniona niejako podświadomie zakłada, że pozostali Pacjenci ośrodka będą w gorszym stanie od niej samej. Niewiele trzeba by z zaangażowaniem wyobrażać sobie wówczas "współbywalców" ośrodka jako ludzi, którzy stoczyli się już tak bardzo, że właściwie nie pozostało im nic innego, jak tylko złapanie się ostatniej deski ratunku jakim jest leczenie. Oczywiście tego typu portrety Pacjentów powstają wyłącznie w wyobraźni osoby, która próbuje przekonać samą siebie, że najzwyczajniej w świecie, "nie jest z nią aż tak źle". Bo przecież uratuje się sama – tak jak to czyniła kilka jak nie dziesiątki razy… Bezskutecznie - warto dodać w tym miejscu. Kolejnym argumentem, który ma odwlec decyzję o wyjeździe do ośrodka leczenia alkoholizmu i zminimalizować problem jest uzasadnianie typu: "piję rzadziej niż inni alkoholicy i tylko dobry jakościowo alkohol.” Jakość i ilość spożywanego alkoholu w przypadku osoby uzależnionej nie zmniejszają wagi problemu. Osoby, które zwlekają z rozpoczęciem terapii, często podkreślają, że "piją kulturalnie" jedynie "dwie lampki wina w tygodniu, nie osuwając się pod stół" , wiec dlaczego – ich zdaniem - miałyby mieć równie poważny problem co Pacjent, który wypija znacznie większe ilości alkoholu od nich, a jego życie wydaje się w sposób oczywisty alkoholową ruiną? W takich przypadkach (osób pijących "kulturalnie") choroba może okazać się nawet bardziej podstępna, bo rozwija się w sposób mniej zauważalny i w związku z tym łatwiej pozostać w złudzeniu, że „nic się nie dzieje”. A jeżeli już, to na pewno nie tyle, by zamykać się w ośrodku dla alkoholików. W ten czy inny sposób dajemy sobie wtedy jeszcze jeden powód by „po angielsku” ominąć placówkę odwykową i uciec bocznym wyjściem przed terapią.

Kogo spotkamy w ośrodku leczenia alkoholizmu?

Osoby uzależnione, które mają podobny problem, chociaż ich historia i sposób nadużywania alkoholu mogą się całkowicie różnić. To kameralne grono osób, którym udało się zrobić jeden z najtrudniejszych kroków w życiu: podjęli odpowiedzialną decyzję, która wymagała od nich  odwagi, począwszy do tego by zadzwonić, spakować się, jak i wreszcie - przyjechać na leczenie. Pacjenci, którzy przeszli pełną terapię, wiedzą o czym mowa. Dlatego gdy ktoś samodzielnie dociera do takiego miejsca, pokonuje zasadniczą część drogi do zdrowienia, bo rozpoczyna terapię bardziej świadomie. Ostatecznie to właśnie on zdobył się na odwagę by zawalczyć o lepsze życie, nie czekając na „dopychacze” z zewnątrz.

Pomimo rosnącej wiedzy na temat choroby alkoholowej, a także możliwości jej leczenia w miejscu takim jak ośrodek leczenia alkoholizmu, stereotypy dotyczące osób uzależnionych bywają niewątpliwie krzywdzące i wielokrotnie całkowicie nieadekwatne do realiów. Osoby, które wybierają ośrodek, by dzięki intensywnej terapii poukładać swoje życie to często ludzie, u których nawet nie podejrzewalibyśmy choroby – bo przecież ”świetnie w życiu funkcjonują”, gdyby nie „TO”...

Jeśli zatem w czyjejś wyobraźni pojawia się stereotyp, mówiący o tym, że aby rozpocząć terapię trzeba "sięgnąć dna", można powiedzieć, że dla każdego "schodzenie na dno" rozpoczyna się z chwilą zlekceważenia problemu uzależnienia. Na leczenie warto się zatem zgłosić na długo przed tym, zanim nasze życie zacznie się rozsypywać przez nałóg, bo przechodząc właśnie terapię mamy szansę do tego nie dopuścić.

Jak wygląda „codzienność” w ośrodku dla alkoholików ?

Wyobraźnia pacjentów i ich obawy dotyczące tego jak wygląda codzienność w miejscu takim jak zamknięty ośrodek leczenia alkoholizmu przysparzają niejednokrotnie im samym wielu zbędnych rozterek. Tymczasem "życie na terapii" można - w kontekście komfortu - porównać do życia w sanatorium. To jednak nie do końca wakacje, ponieważ leczenie nastawione jest na konkretny cel, który trzeba wypracować , nie "wyleżęć", czy "wybawić". 

Zasadniczym elementem każdego dnia są więc kilkugodzinne zajęcia terapeutyczne (w grupach prowadzonych przez terapeutów i w formie konsultacji indywidualnych ze "swoim" terapeutą) podczas, których Pacjenci zdobywają wiedzę o chorobie, uczą się rozpoznawać jej przejawy u siebie, uczą się w jaki sposób radzić sobie z tym, z czym dotychczas przegrywali, wreszcie - dowiadują się, planują i przygotowują do podjęcia takich zmian, które wspierać będą ich zdrowienie. Pacjenci korzystają także z psychoedukacyjnych pomocy multimedialnych czy biblioteki. 

W czasie wolnym mają oczywiście możliwość korzystania z telewizji, internetu, siłowni, spacerów itd. Codzienność stacjonarnego, tzw. zamkniętego ośrodka leczenia alkoholizmu nie obejmuje natomiast drzwi bez klamek i krat w oknach, czego częstą zdają się obawiać potencjalni Pacjenci. Ośrodek leczenia alkoholizmu to przede wszystkim miejsce na wytężoną pracę nad konkretnym problemem. Praca ta jednak odbywa się się w dużo przyjemniejszym klimacie i warunkach, niż te jakie wyobrażają sobie Pacjenci. Jest po prostu "normalnie". 

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)