Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 517 288 578 |

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu.

Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków  lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu

Lekomania

Uzależnienie od leków - charakterystyka i leczenie lekomanii
Lekomanka
Nadużywanie leków znane też pod nazwami lekozależności lub farmakomanii to klasyczne uzależnienie od leków. Jego skutki mogą być różne w zależności od rodzaju zażywanego leku, przyjmowanych dawek oraz czasu używania danego leku. Uzależnienie od leków najczęściej obejmuje:


Benzodiazepiny

Szczególnie niebezpieczne są benzodiazepiny. Leczenie okazuje się konieczne u bardzo wielu osób systematycznie używających leków z tej grupy. Benzodiazepiny mają działanie przeciwlękowe, uspokajające, nasenne, miorelaksacyjne (rozluźniające mięśnie) i przeciwdrgawkowe. Stosuje się je w leczeniu zaburzeń lękowych, fobii, bezsenności, w stanach silnego napięcia mięśniowego, niektórych formach epilepsji, przygotowaniach do operacji i zabiegów chirurgicznych.

Benzodiazepiny stały się następcami barbituranów, których efekt uzależniający i skutki uboczne szybko stały się widoczne. Wprowadzono je w latach 60-tych XXw i z czasem jasnym stało się, że przy niewłaściwym używaniu również są to leki potencjalnie uzależniające. Mimo tego należą do leków powszechnie stosowanych, a najpowszechniejsze z nich to: klonazepam, diazepam, lorazepam i alprazolam. Poszczególne benzodiazepiny różnią się od siebie siłą działania (znacznie!). Należy zaznaczyć, że czas trwania subiektywnego działania leków jest znacznie krótszy (zazwyczaj kilka godzin). Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z uzależniającego potencjału tych leków.

Przewlekle stosowane benzodiazepiny mogą prowadzić do zjawiska tolerancji przejawiającej się potrzebą zażywania coraz wyższych dawek leku dla osiągnięcia pożądanego efektu. Tolerancja organizmu na dany lek może rozwinąć się już po 2 tygodniach przyjmowania i prowadzi do powstania zależności fizycznej, objawów odstawienia a w konsekwencji do pełnoobjawowego uzależnienia.

 

Często uzależnienie od benzodiazepin wiąże się z ich niewłaściwym stosowaniem, tzn:

  • Używaniem ich bez wyraźnych wskazań medycznych (pamiętajmy, że farmakoterapia np. zaburzeń lękowych jest leczeniem objawowym i powinna mieć charakter wspomagający psychoterapię).
  • Stosowaniem tego rodzaju farmakoterapii u osób uzależnionych od innych środków psychoaktywnych jak alkohol, narkotyki (w miarę możliwości należy unikać włączania benzodiazepin w leczenie tych osób, gdyż są szczególnie podatne na lekozależność)
  • Używaniem przewlekłym, bez planu leczenia (czas zażywania tych leków powinien być z góry określony i obejmować okres kilku tygodni), w wysokich dawkach.

Niestety czasem sami lekarze popełniają te błędy narażając pacjenta na dotkliwe ich konsekwencje.

Leczenie uzależnienia od leków, szczególnie zaś odtrucie lekowe, wymaga fachowej pomocy.

Należy pamiętać, że samodzielne próby podejmowane niejednokrotnie, by rozpocząć leczenie uzależnienia od leków, mogą być niebezpieczne!


Autor: mgr. Katarzyna Siwek psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia

Masz pytania dotyczące leczenia lekomanii? Skontaktuj się z nami. Leczenie w profesjonalnej placówce to duża szansa na sukces.

 

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)