Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 517 288 578 |

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu.

Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków  lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu / Uzależnienie od hazardu

Leczenie uzależnienia od hazardu

Terapia hazardzisty - czy konieczna i na czym właściwie polega ? Wielu hazardzistów uparcie przecież twierdzi, że ich stan nie wymaga profesjonalnego leczenia. Często powołują się na fakt, że - nawet jeśli grają dużo - zdarza im się także powstrzymywać od aktywności, przerwać granie Jak jest naprawdę ? Otóż dłuższe lub krótsze przerwy w graniu wynikają z pewnego rodzaju spiętrzenia zagrożeń, które odczuwa hazardzista i w związku z tym w akcie desperacji robi to, co przyniesie mu chwilowe poczucie kontroli - przestaje grać. Często zresztą przerwy te spowodowane są nie tylko wrażeniem, jakie wywołała kolejna wielka przegrana, ale najzwyczajniej w świecie brakiem środków na granie. Faktem jest, że tak, czy siak - przerwy te nie trwają długo i kończą się powrotem do starego modelu grania. Lata obserwacji i analiz osób grających, które hazard doprowadził do destrukcji, pozwalają rozpoznać u nich obecność kryteriów potwierdzających uzależnienie od hazardu.
Najbardziej charakterystyczne są tu: tzw. utrata kontroli i kontynuowanie grania mimo, okresowej przynajmniej, świadomości strat i skrajnych czasem zagrożeń. Osoby grające nie potrafią samodzielnie regulować częstotliwości gry, nie są także w stanie panować nad czasem, jaki jej poświęcają i wreszcie nad kosztami, które ponoszą w związku z graniem. U osób tych zauważono także swoisty zanik instynktu samozachowawczego objawiający się tym, że będąc świadomymi destrukcji i odczuwając negatywne konsekwencje grania, niejako bezwolnie powtarzają stare zachowania. Nawet wtedy, kiedy sami chcieliby je zmienić. I nie ma w tym nic dziwnego. Skoro model grania osoby uprawiającej hazard wskazuje na wystapienie pełnoobjawowego uzależnienia, czyli choroby - konieczna staje się profesjonalna pomoc. Samodzielne próby wyjścia z nałogu nie przynoszą i nie przyniosą już efektów.

 

Na czym polega leczenie uzależnienia od hazardu ?

 Osoby uzależnione od hazardu zwykle zgłaszają się na leczenie do ośrodka w trudnych, kryzysowych momentach swojego życia, wtedy, kiedy destrukcja powodowana graniem przybrała szczególnie masywne rozmiary. Z tego względu znajdują się one w takiej kondycji psychofizycznej, która często uniemożliwia pracę terapeutyczną. Pierwsze działania podejmowane w placówce leczącej mogą się zatem koncentrować na przywróceniu Pacjentowi podstawowej równowagi, która umożliwi dalsza pracę. Oprócz oddziaływań psychoterapeutycznych często włącza się tu także oddziaływania medyczne (w tym leki). 

Wbrew pozorom spora część osób uzależnionych od hazardu, zgłaszających się (lub delegowanych niestety) na leczenie, nie jest do końca przekonanych o tym, że zapadli na bardzo konkretną CHOROBĘ. Wielu Pacjentów uparcie podtrzymuje złudzenie, które każde im interpretować problemy wynikające z grania jako chwilowe perturbacje. Mają w związku z tym cichą nadzieję, że ich stan nie przekroczył granicy normy i będą mogli z czasem wrócić do bezpiecznego grania. Jednym z pierwszych, fundamentalnych elementów leczenia hazardzisty jest więc praca nad tym, by on sam, z pomocą specjalistów, rozpoznał własną chorobę. To zasadniczy krok w terapii, gdyż bez świadomości choroby trudno mówić o autentycznym zaangażowaniu Pacjenta w leczenie. 

W kolejnym etapie pracy Pacjenci uczą się rozpoznawać już nie tyle to, jak przejawiała się ich choroba przed podjęciem leczenia, ale to, w jaki sposób będzie się ona demonstrowała po opuszczeniu ośrodka. W sposób szczególny osoby uzależnione od hazardu uczą się na tym etapie rozpoznawania tzw głodu hazardowego (choć nie tylko), czyli stanu, w którym będą szczególnie narażeni na odczuwanie silnej potrzeby grania. Uczą się także sposobów radzenia sobie z tego typu zagrożeniami oraz uważności na to wszystko, co może wywoływać głód hazardowy (tzw. wyzwalacze).

Leczenie obejmuje także przygotowanie Pacjenta do wprowadzenia w swoim życiu zmian, służących zdrowieniu i zapobiegających wystąpieniu głodu grania. Zmiany te dotyczą tak funkcjonowania wewnętrznego (np. radzenia sobie z napięciem,), jak i zewnętrznego (miejsca, ludzie z którymi się kontaktujemy, struktura dnia, aktywności jakie podejmujemy itd). Pacjent nie poradzi sobie z nałogiem jeżeli w wymiarze odpowiednim do jego sytuacji nie wprowadzi określonych, zaplanowanych w terapii, konkretnych zmian.

Patologiczny hazard staje się źródłem licznych problemów - finansowych, rodzinnych, w obszarze samooceny itd. W związku z tym leczenie uzależnienia obejmuje także pracę nad rozwiązywaniem tego typu problemów. Pacjenci w trakcie terapii zajmują się zarówno tym, w jaki sposób poradzić sobie z ewentualnymi długami, wierzycielami, jak i tym, w jaki sposób odbudowywać relacje zniszczone przez chorobę, czy szacunek do samego siebie.

W największym skrócie moglibyśmy więc powiedzieć, że leczenie uzależnienia od hazardu obejmuje:

  • ustabilizowanie stanu psychofizycznego
  • rozpoznanie własnej choroby
  • rozpoznanie przejawów choroby, które będą demonstrowały się po opuszczeniu placówki
  • budowanie strategii radzenia sobie z zagrożeniami wynikającymi z choroby (np. z głodem hazardowym)
  • planowanie konkretnych zmian, służących zdrowieniu
  • praca nad rozwiązaniem problemów "nieodwykowych", które wiążą się i wynikają z uzależnienia od hazardu (np. długi, relacje rodzinne itd)

 

Zainteresowanych leczeniem uzaleznienia od hazardu zapraszamy na podstronę: Turnus dla hazardzistów

 

  

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)