Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 12 281 08 59 | 505 251 858

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu: Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków  lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu

Hazard

 

Niewinna aktywność, czy uzależnienie, które trzeba leczyć ? Hazard jako rodzaj aktywności z kręgu „zróbmy coś przyjemnego” towarzyszy ludziom od zarania. Ciekawym jest, że w zasadzie od początku kojarzony był z czymś z lekka „szemranym” i nigdy nie miał dobrych notowań. Osoby uprawiające hazard często zaś postrzegane były jako populacja większych, czy mniejszych lekkoduchów i birbantów, wyznających zasadę, że w życiu nie należy się za bardzo męczyć. Wszystkie te mało pozytywne skojarzenia nie wpłynęły jednak na popularność hazardu. Do dnia dzisiejszego pozostaje on aktywnością powszechnie obecną i atrakcyjną, przynajmniej dla części z nas. Moglibyśmy chyba nawet pokusić się o stwierdzenie, że w dobie rozwoju nowoczesnych technologii i mediów staje się coraz bardziej popularny. Różnorodność gier hazardowych i pełna paleta form, w jakich można go uprawiać, powoduje, że przestał on być „sportem” dla bogatych. Niepokojącym zjawiskiem jest na pewno to, że coraz częściej zaczynają go uprawiać osoby stosunkowo młode, zwykle za pośrednictwem internetu.

Cokolwiek myślimy o hazardzie, prawda jest taka, że sam w sobie nie jest aktywnością z gruntu niebezpieczną, czy tym bardziej „złą”. Problem polega jednak na tym, że niewątpliwie posiada on potencjał uzależniający, co oznacza, że może ewoluować w sposób, który doprowadza do powstania pełnoobjawowego uzależnienia od hazardu. Chcielibyśmy jednocześnie uspokoić wszystkich zainteresowanych tematem, zwracając uwagę na fakt, iż nie każda osoba uprawiająca hazard, nawet intensywnie, jest lub zostanie hazardowym nałogowcem. Amerykański badacz, dr Custer, zajmujący się w sposób szczególny właśnie hazardem, dokonał ciekawych i znaczących odkryć, badając populację osób uprawiających hazard. Rozpoznał kilka podstawowych podgrup, które różnią się od siebie zarówno ze względu na sposób uprawiania hazardu, motywację do jego uprawiania i….. chorobowy aspekt zjawiska.


Typy hazardzistów wg Custera

 1. Profesjonalni hazardziści (Professional gamblers ) obstawiają , aby utrzymać się z hazardu i tak rozpatrują tę profesję. Są wykwalifikowani w dziedzinie gier , oni wybierają granie i są zdolni skontrolować zarówno sumy pieniędzy jak i czas spędzany na hazardzie. Tak więc, profesjonalni hazardziści nie są uzależnieni od hazardu. Oni cierpliwie czekają na najlepszy zakład i wtedy próbują wygrywać tak dużo jak mogą.

2. Aspołeczni lub charakterologiczni hazardziści (antisocial or personality gamblers )używają hazardu jako drogi zdobywania pieniędzy w nielegalny sposób. Są oni prawdopodobnie wplątani w załatwianie wyścigów koni lub psów, albo granie obciążonymi kostkami do gry lub zaznaczonymi kartami. Mogą usiłować użyć diagnozy kompulsywnego hazardu jako prawnej obrony.

3. Przypadkowi towarzyscy hazardziści (Casual social gamblers) grają dla odpoczynku, towarzystwa i rozrywki. Dla nich, hazard może być rozrywką lub formą odpoczynku. Hazard nie przeszkadza im w rodzinie, społecznych lub zawodowych zobowiązaniach. Przykładami takiego obstawiania są okolicznościowa gra w pokera , zakłady Super Bowl , doroczna wycieczka do Las Vegas i przypadkowe zaangażowanie w loterie.

4. Poważni towarzyscy hazardziści (serious social gamblers ) inwestują więcej czasu w hazard. Hazard jest ich największym źródłem odpoczynku i rozrywki, jednak dla tych osób hazard zajmuje w hierarchii drugie miejsce w stosunku do rodziny i ich powołania. Ten typ hazardzisty mógłby być porównywany do "golfowego dziwaka," ("golf nut," ) którego źródło odpoczynku wypływa z grania w golfa. Poważni towarzyscy hazardziści nadal utrzymują kontrolę nad ich hazardową aktywnością .

5. Hazardziści typu „ulga i ucieczka" (relief and escape gamblers) , hazard dostarcza im ulgi od uczuć niepokoju, depresji, gniewu, nudy lub samotności. Używają hazardu do ucieczki od kryzysu lub trudności. Hazard daje im raczej efekt leku znieczulającego niż reakcję euforyczną . Hazardziści typu "ulga i ucieczka" nie są kompulsywnymi hazardzistami. Są identyczni jak człowiek pijący dla ulgi i ucieczki .

6. Kompulsywni hazardziści (Compulsive gamblers) stracili kontrolę nad swoim hazardem. Dla nich, uprawianie hazardu jest najważniejszą rzeczą w ich życiu.. Kompulsywny hazard jest progresywnym uzależnieniem, które uszkadza każdy aspekt życia hazardzisty . Ponieważ kontynuują uprawianie hazardu, ich rodziny, przyjaciele i pracodawcy są negatywnie usposobieni . W dodatku , kompulsywni hazardziści mogą angażować się w działalność taką jak kradzieże, kłamstwo lub defraudację, które są przeciwne ich moralnym standardom. Kompulsywni hazardziści nie mogą zaprzestać hazardu, nie ważne jak bardzo oni tego pragną lub jak usilnie próbują.

 

Hazardziści typu „ulga i ucieczka” są mocno narażeni na rozwój patologicznego hazardu. Moglibyśmy stwierdzić, że ludzie uprawiający hazard w tym modelu znajdują się ewidentnie w grupie ryzyka i powinni szukać profesjonalnej pomocy. Praca nad radzeniem sobie z problemami, od których uciekają, lub z którymi radzą sobie za pomocą gier hazardowych będzie w tym wypadku zapobiegała rozwojowi uzależnienia

Kompulsywni hazardziści to grupa, której sposób uprawiania aktywności spełnia kryteria F63.0, czyli patologicznego hazardu. mamy tu do czynienie już z pełnoobjawowym uzależnieniem, wymagającym terapii w profesjonalnych ośrodkach leczenia.

 

Leczenie uzależnienia od hazardu w naszym ośrodku - wejdź na: Turnus dla hazardzistów

Więcej o leczeniu hazardzisty: Leczenie uzależnienia od hazardu

 

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)