Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 517 288 578 |

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu.

Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu

Narkomania

Uzależnienie od narkotyków - garść podstawowych informacji

Początek wejścia w ten nałóg jest zwykle podobny dla większości uzależnionych. Początkowo chodzi o to, aby spróbować „jak to jest”, jednak po takich pozornie niewinnych próbach (często niosących ze sobą pakiet przyjemnych i atrakcyjnych doznań), motywacja do zażywania narkotyku dla wielu narkomanów zmienia się całkowicie. Z czasem nie chodzi już o sprawdzenie efektu jaki wywołuje dana substacja, ale o doświadczenie psychicznych skutków jej działania po raz kolejny. Teraz szuka się tych środków, które takie doznania gwarantują i tu rozpoczyna się droga donikąd, chociaż pozornie wiadomo dobrze, co chce się znaleźć.

Myśli osoby jeszcze nie uzależnionej, ale już uwikłanej coraz częściej zaczynają krążyć wokół tego jak znaleźć się w towarzystwie osób  posiadających "towar" lub też w okolicznościach, które umożliwią im zdobycie i zażycie narkotyku. Takie działania stają się coraz bardziej regularne a „branie” powszednieje i uruchamia proces tzw. neuroadaptacji, polegający na tym, że organizm przyzwyczaja się do przyjmowania określonej dawki związku chemicznego, tolerancja wzrasta, pojawia się też zespół abstynencyjny przy próbach odstawienia narkotyku lub w czasie wymuszonych przerw w przyjmowaniu. Na tym etapie dawka, która dla nie nadużywającej narkotyków osoby okazałaby się śmiertelna a uzależnionemu, jeszcze do niedawna zapewniała pożądany przez niego efekt - teraz już nie wystarcza. Pojawia się przymus sięgania po więcej. Zmiany, które wówczas zachodzą w osobie uzależnionej stawiają ją całkowicie poza granicami doznań i reakcji organizmu zdrowego człowieka. To miejsce, z którego nie da się wrócić do normalnego stanu bez profesjonalnej pomocy.

Czym jest uzależnienie i jak się objawia?

Według naukowej definicji, ujętej w międzynarodowej klasyfikacji chorób (ICD-10) uzależnieniem nazywa się kompleks zjawisk fizjologicznych, poznawczych i behawioranych, wśród których przyjmowanie substancji – w tym przypadku narkotyków, dominuje nad innymi zachowaniami, które wcześniej miały dla pacjenta większą wartość. Od każdego narkotyku można się uzależnić, wpływa na to wiele czynników takich jak

 • staż zażywania
 • rodzaj aplikowanych środków psychoaktywnych
 • indywidualna psycho-fizyczna konstrukcja każdego kto po narkotyk sięga

 

Zatem każda osoba, która eksperymentuje ze środkami psychoaktywnymi, wpływającymi na czynność mózgu powinna liczyć się z możliwością rozwinięcia się u niej uzależnienia zarówno psychicznego jak i fizycznego. Istnieje kilka różnych podziałów narkotyków m.in. ze względu na pochodzenie i sposób działania. Biorąc pod uwagę ich potenciał uzależniajacy można zwyczajowo wyróżnić dwie grupy:

 • narkotyki miękkie (np. Marihuana, haszysz, LSD, grzyby halucynogenne, ecstasy)
 • narkotyki twarde (do których najczęściej zalicza się opiaty (np.morfina, heroina, "kompot", kodeina), psychostymulanty (np. amfetamina, metaamfetamina) i kokaina.


Uzależnienie od narkotyków rozpoznaje się w oparciu o tzw. kryteria uzależnienia, opracowane przez Światową Organizację Zdrowia i zebrane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10. Jeśli w ciągu ostatniego roku jesteśmy w stanie zaobserwować u siebie przynajmniej trzy z wymienionych poniżej objawów, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotyczy nas problem uzależnienia od narkotyków:

 • Zażywam narkotyki, wiedząc, że wpływają one w sposób niezwykle destrukcyjny na stan mojego zdrowia i życia.
 •  Obserwuję u siebie ciągła potrzebę i silne, trudne do opanowania pragnienie ich zażywania.
 • Nie potrafię utrzymać kontroli nad wielkością dawki zażywanego narkotyku, często przekraczam wyznaczone sobie limity, nie jestem w stanie ich utrzymać nawet wtedy gdy bardzo chcę.
 • Odczuwam potrzebę zwiększania dawki narkotyku, by zapewnić sobie dotychczasowy efekt ich działania, mam wrażenie, że jeśli nie zwiększam dawek, narkotyk działa zbyt słabo lub wcale.  
 • Coraz więcej czasu poświęcam na zdobycie narkotyków, często myślę jak zorganizować sobie następna dawkę. Zapewnienie regularnego dostępu do środków psychoaktywnych, jest dla mnie sprawą priorytetową, zdarza się, że rezygnuję z aktywności zawodowych lub dotychczasowych przyjemności i zajęć rekreacyjnych, by móc poświęcić czas na zażywanie narkotyków.
 • Gdy zmniejszam dawkę narkotyku lub nie zażyję go wcale, odczuwam głód narkotyczny co objawia się tzw. zespołem odstawiennym. Zdarza się, że przyjmuję narkotyk by te nieprzyjemne odczucia związane z odstawieniem zniknęły.

 

WAŻNE: Objawy abstynencyjne bywają różne, w zależności od przyjmowanej substancji psychoaktywnej należą do nich m.in. (apatia, senność, bóle mięśniowe, niepokój, biegunka, mdłości, halucynacje, rozdrażnienie, bóle głowy, zaburzenia w odczuwaniu przyjemności, bezsennośćm obniżona tolerancja na frustrację i inne).


WAŻNE: Zanim zgłosisz się na turnus dla osób uzależnionych od narkotyków, zapoznaj się z zasadami, którymi kierujemy się przy przyjmowaniu Pacjentów. Znajdziesz je tutaj.

 

Być może zainteresują Cię także artykuły:

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)