Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 12 281 08 59 | 505 251 858

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu: Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu

Narkomania

Uzależnienie od narkotyków - garść podstawowych informacji

Początek wejścia w ten nałóg jest zwykle podobny dla większości uzależnionych. Początkowo chodzi o to, aby spróbować „jak to jest”, jednak po takich pozornie niewinnych próbach (często niosących ze sobą pakiet przyjemnych i atrakcyjnych doznań), motywacja do zażywania narkotyku dla wielu narkomanów zmienia się całkowicie. Z czasem nie chodzi już o sprawdzenie efektu jaki wywołuje dana substacja, ale o doświadczenie psychicznych skutków jej działania po raz kolejny. Teraz szuka się tych środków, które takie doznania gwarantują i tu rozpoczyna się droga donikąd, chociaż pozornie wiadomo dobrze, co chce się znaleźć.

Myśli osoby jeszcze nie uzależnionej, ale już uwikłanej coraz częściej zaczynają krążyć wokół tego jak znaleźć się w towarzystwie osób  posiadających "towar" lub też w okolicznościach, które umożliwią im zdobycie i zażycie narkotyku. Takie działania stają się coraz bardziej regularne a „branie” powszednieje i uruchamia proces tzw. neuroadaptacji, polegający na tym, że organizm przyzwyczaja się do przyjmowania określonej dawki związku chemicznego, tolerancja wzrasta, pojawia się też zespół abstynencyjny przy próbach odstawienia narkotyku lub w czasie wymuszonych przerw w przyjmowaniu. Na tym etapie dawka, która dla nie nadużywającej narkotyków osoby okazałaby się śmiertelna a uzależnionemu, jeszcze do niedawna zapewniała pożądany przez niego efekt - teraz już nie wystarcza. Pojawia się przymus sięgania po więcej. Zmiany, które wówczas zachodzą w osobie uzależnionej stawiają ją całkowicie poza granicami doznań i reakcji organizmu zdrowego człowieka. To miejsce, z którego nie da się wrócić do normalnego stanu bez profesjonalnej pomocy.

Czym jest uzależnienie i jak się objawia?

Według naukowej definicji, ujętej w międzynarodowej klasyfikacji chorób (ICD-10) uzależnieniem nazywa się kompleks zjawisk fizjologicznych, poznawczych i behawioranych, wśród których przyjmowanie substancji – w tym przypadku narkotyków, dominuje nad innymi zachowaniami, które wcześniej miały dla pacjenta większą wartość. Od każdego narkotyku można się uzależnić, wpływa na to wiele czynników takich jak

 • staż zażywania
 • rodzaj aplikowanych środków psychoaktywnych
 • indywidualna psycho-fizyczna konstrukcja każdego kto po narkotyk sięga

 

Zatem każda osoba, która eksperymentuje ze środkami psychoaktywnymi, wpływającymi na czynność mózgu powinna liczyć się z możliwością rozwinięcia się u niej uzależnienia zarówno psychicznego jak i fizycznego. Istnieje kilka różnych podziałów narkotyków m.in. ze względu na pochodzenie i sposób działania. Biorąc pod uwagę ich potenciał uzależniajacy można zwyczajowo wyróżnić dwie grupy:

 • narkotyki miękkie (np. Marihuana, haszysz, LSD, grzyby halucynogenne, ecstasy)
 • narkotyki twarde (do których najczęściej zalicza się opiaty (np.morfina, heroina, "kompot", kodeina), psychostymulanty (np. amfetamina, metaamfetamina) i kokaina.


Uzależnienie od narkotyków rozpoznaje się w oparciu o tzw. kryteria uzależnienia, opracowane przez Światową Organizację Zdrowia i zebrane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10. Jeśli w ciągu ostatniego roku jesteśmy w stanie zaobserwować u siebie przynajmniej trzy z wymienionych poniżej objawów, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotyczy nas problem uzależnienia od narkotyków:

 • Zażywam narkotyki, wiedząc, że wpływają one w sposób niezwykle destrukcyjny na stan mojego zdrowia i życia.
 •  Obserwuję u siebie ciągła potrzebę i silne, trudne do opanowania pragnienie ich zażywania.
 • Nie potrafię utrzymać kontroli nad wielkością dawki zażywanego narkotyku, często przekraczam wyznaczone sobie limity, nie jestem w stanie ich utrzymać nawet wtedy gdy bardzo chcę.
 • Odczuwam potrzebę zwiększania dawki narkotyku, by zapewnić sobie dotychczasowy efekt ich działania, mam wrażenie, że jeśli nie zwiększam dawek, narkotyk działa zbyt słabo lub wcale.  
 • Coraz więcej czasu poświęcam na zdobycie narkotyków, często myślę jak zorganizować sobie następna dawkę. Zapewnienie regularnego dostępu do środków psychoaktywnych, jest dla mnie sprawą priorytetową, zdarza się, że rezygnuję z aktywności zawodowych lub dotychczasowych przyjemności i zajęć rekreacyjnych, by móc poświęcić czas na zażywanie narkotyków.
 • Gdy zmniejszam dawkę narkotyku lub nie zażyję go wcale, odczuwam głód narkotyczny co objawia się tzw. zespołem odstawiennym. Zdarza się, że przyjmuję narkotyk by te nieprzyjemne odczucia związane z odstawieniem zniknęły.

 

WAŻNE: Objawy abstynencyjne bywają różne, w zależności od przyjmowanej substancji psychoaktywnej należą do nich m.in. (apatia, senność, bóle mięśniowe, niepokój, biegunka, mdłości, halucynacje, rozdrażnienie, bóle głowy, zaburzenia w odczuwaniu przyjemności, bezsennośćm obniżona tolerancja na frustrację i inne).


WAŻNE: Zanim zgłosisz się na turnus dla osób uzależnionych od narkotyków, zapoznaj się z zasadami, którymi kierujemy się przy przyjmowaniu Pacjentów. Znajdziesz je tutaj.

 

Być może zainteresują Cię także artykuły:

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)