Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 517 288 578 |

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu.

Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków  lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu / Turnusy terapeutyczne

Leczenie odwykowe

Podjęcie leczenia odwykowego postrzegane jest często jako potwierdzenie poważnego zaawansowania uzależnienia oraz wyraz równie poważnej destrukcji, jaka dotknęła osobę leczącą się. Niejednokrotnie właśnie z tego powodu nałogowcy bronią się przed leczeniem, obawiając się stygmatyzacji i naznaczenia określeniem "margines". Jaka jest prawda? Czy rzeczywiście leczenia wymagają wyłącznie osoby głęboko uzależnione, czyli te, u których choroba doprowadziła do utraty zdrowia, rodziny, pracy, czy nawet podstawowej kontroli nad sobą?

Podstawą do rozpoznania uzależnienia są objawy, które precyzyjnie opisano w dwóch klasyfikacjach medycznych używanych w Europie i USA (ICD-10 i DSM). Klasyfikacje te zawierają wszystkie jednostki chorobowe rozpoznane wśród ludzi oraz wskazówki diagnostyczne, pozwalające je rozpoznawać. Nie wdając się w zbędne szczegóły przypomnę tylko, że uzależnienia rozpoznaje się zasadniczo w oparciu o sześć podstawowych kryteriów:

  • głód substancji lub aktywności (w przypadku uzależnień behawioralnych, np. patologicznego hazardu), oznaczający nieprzepartą i trudną do opanowania chęć zażycia środka chemicznego lub podjęcia aktywności. Chęć ta określana jest nawet mianem „przymusu”, ze względu na to, że jej siła zdolna jest złamać własne decyzje czy priorytety osoby uzależnionej.
    zespół odstawienny, czyli zespół nieprzyjemnych, czasem nawet groźnych dla życia, objawów fizycznych i psychicznych, pojawiających się w momentach, w których następuje odstawienie substancji psychoaktywnej lub zaprzestanie aktywności (np. grania).
  • używanie substancji psychoaktywnej (np. alkoholu) lub podejmowanie aktywności mimo ponoszonych w związku z tym strat. Straty należy traktować tu bardzo szeroko, ponieważ dotyczą one różnych sfer - zdrowia, finansów, funkcjonowania zawodowego, problemów z prawem, problemów w relacjach z bliskimi, wyrzutów sumienia i wstydu et. etc.
  • zmiana tolerancji, polegająca na tym, iż pojawia się stopniowo potrzeba coraz intensywniejszego używania substancji psychoaktywnej lub powtarzania aktywności po to, by uzyskać pożądany efekt. Alkoholicy zaczynają pić coraz więcej, dłużej lub częściej, sięgają po mocniejsze alkohole, hazardziści zaś zaczynają grać za wyższe stawki itd.
  • utrata kontroli, czyli objaw polegający na tym, że osoba uzależniona pije, przyjmuje narkotyki lub leki, gra nie tyle, nie tak długo i nie w taki sposób, jakby chciała. Utrata kontroli widoczna jest w sposób szczególnie dramatyczny w tym, iż utrata panowania na ilością, częstotliwością, intensywnością czynności nałogowej przynosi coraz groźniejsze skutki. Mimo to osobie uzależnionej nie udaje się pić, brać, czy grać w sposób bezpieczny.
  • koncentracja życia wokół spraw związanych z przyjmowaniem substancji psychoaktywnej lub aktywnością. Ten objaw opisuje pogłębiającą się tendencję do pochłaniania coraz większej uwagi, czasu, zaangażowania sprawom związanym z nałogiem,
    z zabezpieczaniem sobie możliwości picia, brania, grania, czy wreszcie - z radzeniem sobie z konsekwencjami uzależnienia.

Niezwykle istotne jest w tym miejscu zwrócenie uwagi na fakt, iż do rozpoznania uzależnienia wystarczą trzy z sześciu opisanych objawów, o ile demonstrują się powtarzalnie (co nie znaczy "nieustająco"!!!) na przestrzeni 12 miesięcy.

W kilku słowach opisujemy specyfikę uzależnienia aby uświadomić, że rozpoznając je zwraca się uwagę na występowanie objawów, a nie na ich nasilenie. Jest oczywistym, że w miarę rozwoju nieleczonej choroby objawy te będą demonstrować się
w sposób coraz intensywniejszy i bardziej niszczący. Osoba pijąca nałogowo 15 lat ma zwykle więcej strat, niż osoba funkcjonująca w nałogu od półtora roku. Nie znaczy to jednak, iż ta druga nie powinna się leczyć! To prawda, że osoba o "krótkim stażu" często nie zdążyła jeszcze dojść do przysłowiowego "dna" (na co zwykle powołują się wszyscy unikający leczenia), ale jeśli występują u niej objawy uzależnienia - jest dokładnie tak samo chora, jak osoba pijąca nałogowo od 15 lat. Jedyna różnica polega na tym, iż przykre konsekwencje uzależnienia nie sięgnęły jeszcze zenitu, co... jest tylko kwestią czasu, dłuższego lub krótszego.

Leczenie odwykowe podejmować więc powinny nie tylko te osoby, których życie i zdrowie zostało już masywnie zmienione i zniszczone przez nałóg, ale wszyscy, u których dostrzec można wymienione wyżej objawy. Odwlekanie momentu, w którym sięgnie się po profesjonalną pomoc jest kompletnie nielogiczne ponieważ, po pierwsze - samo leczenie przebiega wtedy trudniej, po drugie zaś i najważniejsze - postępujący nałóg zdąży zniszczyć kolejne obszary życia.

Jak zdecydowana większość chorób, uzależnienie ma charakter postępujący. Oznacza to, że nieleczone pogłębia się. Ambicjonalna często ucieczka przed odwykiem, w naiwnej nadziei na "cudowne uzdrowienie" (ile ich już miało być?), stanowi dramatyczny błąd pozwalający chorobie rozwijać się i niszczyć osobę uzależnioną, jej bliskich i jej życie.

Tytułem smutnej anegdoty: zwykle wszyscy, którym coś dolega, starają się jak najszybciej zatrzymać chorobę. Osoby uzależnione są jedyną grupą, która czeka na śmierć (taką, czy inną), aby wreszcie zacząć się leczyć.
Niestety czasem jest już za późno. Może więc warto podjąć leczenie odwykowe, zanim życie zamieni się w gruzowisko?

Wszystkich zainteresowanych tematem leczenia odwykowego zachęcamy także do zapoznania się z naszymi publikacjami, w których wyjaśniamy na czym leczenie to polega i dlaczego jest konieczne, jeżeli doszło do rozwoju uzależnienia. Poniżej linki do kilku z nich:

Gdzie leczyć uzależnienia ?

Leczenie odwykowe - czy konieczne ? cz.1

Leczenie odwykowe - czy konieczne ? cz.2

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)