Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 517 288 578 |

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu.

Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków  lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu / Ośrodek leczenia alkoholizmu o chorobie alkoholowej

Leczenie alkoholizmu - fakty i mity

Leczenie alkoholizmu wzbudza wiele kontrowersji, które wiążą się zasadniczo z niskim poziomem wiedzy dotyczącej tego tematu. Dość powszechne są także stereotypy, które zakładają, iż leczenie uzależnienia od alkoholu polega na aplikowaniu farmaceutyków, które w cudowny sposób zlikwidują tzw. głód alkoholowy oraz wzbudzą wieczystą niechęć alkoholika do alkoholu.

Mity o leczeniu alkoholizmu

Wielu z nas myśli także, iż samo odizolowanie osoby uzależnionej od napojów alkoholowych - na czas dłuższy lub krótszy - wystarczy, by raz na zawsze wyrwać ją z błędnego koła picia i trzeźwienia. Są też tacy, którzy nie znając alkoholizmu jako choroby oraz mechanizmów nią rządzących - wyznają głębokie przekonanie, iż wystarczy dobrze "nastraszyć" nałogowca, by powstrzymać go od picia.

Nic bardziej błędnego. Jeden z zasadniczych, destrukcyjnych elementów tej choroby to swoisty zanik instynktu samozachowawczego, który powoduje, iż osoba uzależniona, nawet jeśli nie chce - kontynuuje niszczące ją picie.

Farmakologia w terapii alkoholowej

Jednakże - w każdym z opisanych stereotypów tkwi ziarno prawdy. Profesjonalnie prowadzona terapia uzależnienia niejednokrotnie bowiem wykorzystuje farmakoterapię, szczególnie w początkowym okresie leczenia. Farmaceutyki stosuje się w celu zminimalizowania drastycznych nieraz objawów zespołu abstynencyjnego, rehabilitacji fizycznej organizmu oraz poprawy funkcjonowania psychicznego w początkowym okresie trzeźwienia.

Warto jednak dodać w tym miejscu, iż farmakoterapia odgrywa w leczeniu alkoholizmu rolę wspomagającą i powinna być stosowana bardzo ostrożnie, po konsultacji z lekarzem psychiatrą, neurologiem czy internistą. Nieodpowiedzialne i nieetyczne wybieranie drogi na skróty i "leczenie" alkoholika przy pomocy leków, posiadających niejednokrotnie silny potencjał uzależniający - zakończyć się może powrotem do picia i dodatkowo lekomanią.

Stosowanie wyłącznie farmaceutyków nie jest leczeniem uzależnienia. Nie jest nim także wszywanie szkodliwego dla zdrowia Esperalu, którego nie stosują już publiczne i szanujące się, profesjonalne placówki lecznictwa odwykowego.

Skuteczne leczenie

Profesjonalne leczenie alkoholizmu zakłada, iż niezbędnym elementem terapii jest proces nazywany uświadamianiem strat poniesionych w wyniku picia. Proces ten powinien dokonywać się w odpowiednich warunkach, a jego głębokość powinna być dostosowana do specyfiki funkcjonowania psychicznego Pacjenta oraz etapu leczenia, na jakim się on znajduje. Ideą uświadamiania strat nie jest jednak "straszenie", ale powolne uświadamianie tego, do czego - w jego konkretnym przypadku - doprowadziło picie.

Uświadamiając straty nie straszymy, lecz budujemy wewnętrzną motywację do leczenia i podejmowania innych, konstruktywnych zmian. Najważniejszym celem i warunkiem skutecznej terapii jest bowiem zbudowanie w osobie uzależnionej osobistego przekonania o tym, iż leczenie, trzeźwość i abstynencja przyniosą jej realne korzyści i nikomu nie są tak bardzo potrzebne, jak jej samej.

Terapia odwykowa

Mitem zawierającym ziarno prawdy jest także przekonanie, iż sama izolacja od alkoholu pozwoli osobie uzależnionej uporać się z problemem i jest swego rodzaju formą leczniczą. Być może byłoby tak, gdyby uzależnienie od alkoholu posiadało tylko komponent fizyczny. Uzależnienie tkwi jednak bardzo mocno w psychice. Dlatego właśnie oderwanie osoby uzależnionej od alkoholu na dłuższy lub krótszy czas, nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Ośrodek leczenia alkoholizmu zapewnia izolację i takie warunki, w których utrudniony jest dostęp do alkoholu, co swój sens. Ma -  w sytuacji, w której izolację tę wykorzystuje się twórczo i intensywnie np. lecząc się w tym czasie. Izolacja od alkoholu nie jest więc lekarstwem samym w sobie, stwarza jednak warunki, by niejednokrotnie pierwszy raz od bardzo długiego czasu, dać osobie uzależnionej szansę na analizę tego, co wydarzyło się w jej życiu przez alkohol, a także wdrożenie - z pomocą terapeutów - pierwszych, konstruktywnych zmian.

Żaden alkoholik nie poradzi sobie ze swoim problemem sam. Bezradna pozostaje także rodzina. Warto o tym pamiętać i wiedzieć, że leczenie alkoholizmu i innych uzależnień prowadzone powinno być w profesjonalnych ośrodkach, pod okiem wykwalifikowanej, posiadającej uprawnienia państwowe kadry. Opiera się ono przede wszystkim na psychoterapii i treningach, wspartych w razie potrzeby farmakoterapią stosowaną po konsultacji lekarskiej i pod kontrolą lekarza. Ponadto profesjonalne leczenie alkoholizmu prowadzone powinno być pod kierunkiem specjalistów posiadających certyfikat Panstwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)