Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 517 288 578 |

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu.

Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków  lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu / Ośrodek leczenia alkoholizmu o chorobie alkoholowej

Kryteria uzależenienia od alkoholu

Używanie alkoholu jest tak powszechnym elementem naszej kultury, że trudno znaleźć człowieka, który nigdy nie zetknął się z tą substancją. Piją wszyscy - ale problemy z alkoholem dotykają tylko niektórych.

Często zadajemy sobie pytanie co rzeczywiście decyduje o tym, iż jeden używa alkoholu przez całe życie w bezpieczny sposób, inny zaś w pewnym momencie zaczyna go nadużywać, rujnując swoje zdrowie i, nierzadko, całe życie (praca, rodzina, znajomi). Równie często zadajemy sobie pytanie o to, jak odróżnić tzw. "zwykłe picie" od uzależnienia, czyli choroby.

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, bo… jeśli choroba - to i objawy. Klinicznie diagnozowane uzależnienie od alkoholu rozpoznaje się po stwierdzeniu, iż na przestrzeni 12 miesięcy występowały u osoby pijącej co najmniej trzy z sześciu kryteriów uzależnienia, które przedstawiamy poniżej.

Jeżeli doświadczasz jakichkolwiek problemów związanych z piciem i chciałbyś sprawdzić, co rzeczywiście dzieje się z Tobą - zapoznaj się z opisanymi kryteriami uzależnienia i sprawdź, które z nich odnajdujesz u siebie.


1. Utrata kontroli nad piciem

Jednym zdaniem - picie nie wtedy, nie tyle, nie tak długo i nie z takim finałem, jak się planowało. Utrata kontroli to innymi słowy niezdolność do decydowania o sposobie w jaki używasz alkoholu. Bardzo często osoby uzależnione, szczególnie wtedy, gdy pojawiają się problemy wywołane piciem, budują własną strategię "bezpiecznego picia".

Planują zarówno to, kiedy będą i kiedy zaczną pić (np. jak dzieci nie będzie w domu), jak i decydują jaką ilość alkoholu wypiją (np. tylko dwa piwa). Decydują o częstotliwości picia (np. tylko w weekendy), momencie zakończenia picia (np. jak osiągnę stan lekkiego rauszu). Równie często okazuje się jednak, iż plany te biorą w przysłowiowy łeb, a picie toczy się dalej swoim własnym rytmem, doprowadzając do kolejnych, coraz poważniejszych problemów.

Osoba uzależniona zaś coraz częściej zaczyna nieśmiało rozumieć, że dzieje się z jej piciem coś złego, bo... "nie tak miało być", "nie tak miało się to skończyć", "nie chciałem tego złego, co wydarzyło się przez moje picie". Zdarzają się momenty, w których potrafi ona powstrzymać się od picia, a nawet regulować jego przebieg - jednak prędzej czy później, po raz kolejny dochodzi do sytuacji, w ktorej to alkohol kontroluje osobę uzależnioną, a nie ona alkohol.

Na koniec - zadaj sobie proste pytanie: czy jesteś w stanie zagwarantować, samemu sobie, że wiesz, kiedy, jak, gdzie i po jakiej ilości wypitego alkoholu skończy się Twoje picie? Jeśli nie - utraciłeś nad nim kontrolę.

2. Picie pomimo pojawiających się przez alkohol strat

Najpierw zdefiniować musimy pojęcie straty. Ważne jest bowiem, by zrozumieć, że nie mamy tu na myśli wyłącznie strat materialnych. Stratą, z perspektywy osoby pijącej, może być i najcześciej bywa:

  • utrata zdrowia lub narażanie się na utratę zdrowia, czasem życia - utrata szacunku dla samego siebie
  • doświadczany coraz cześciej wstyd, narastający dyskomfort psychiczny
  • pojawiające się po piciu poczucie winy (również tzw. kac moralny)
  • problemy w pracy
  • problemy w rodzinie, z rozpadem rodziny włącznie
  • pogwałcenie wlasnych, ważnych wartości
  • kłopoty z prawem
  • straty finansowe
  • I wiele, wiele innych. 


Mimo tego, że osoba uzalezniona ma nieświadomą tendencję do zaprzeczania negatywnym konsekwencjom picia - od czasu do czasu dociera do niej fakt, że alkohol powoduje realne straty w jej życiu; albo realne zagrożenia. Mimo to pije dalej... Chociaż nie chce.

Demonstruje się tu w bardzo dramatyczny sposób siła alkoholu i samej choroby, która niejako wyłącza naturalny instynkt samozachowawczy, powstrzymujący ludzi przed powtarzaniem zachowań dla nich niebezpiecznych. Picie jest niebezpieczne. Już jest - jeśli powoduje straty. Alkoholik nie przestaje jednak pić - mimo tego, że spirala problemow wywolanych przez alkohol piętrzy się w zastraszającym tempie. Nie przestaje - bo SAM nie potrafi przestać.

3. Głód alkoholowy, czyli przymus picia

Wbrew pozorom nie jest to żaden wymysł psychologow. Najprostszą odpowiedź na pytanie o istotę glodu alkoholowego znajdziesz wyobrażając sobie jak to jest być naprawdę glodnym… W głowie pojawia się jedna, obsesyjna myśl - jeść, za wszelką cenę dostać się do tego, czego potrzebuję. W przypadku osoby uzależnionej tym "czymś" jest alkohol.

Alkohol jest substancja chemiczną i jako taka - przy częstym lub intensywnym używaniu - powoduje zależność, która przejawia się poczuciem braku w sytuacji, w ktorej dostep do niego jest ograniczony lub niemożliwy. U niektórych alkoholikow brak ten odczuwany jest niezwykle dramatycznie. Pojawiają się drżenia, bóle, silny niepokój, lęk, uczucie ssania w żołądku, potliwość, uogólnione napięcie fizyczne i psychiczne, bezsenność, niezdolność do koncentracji i wiele innych.

Alkohol powoduje także zależność psychiczną. Po pierwsze dlatego, że przyzwyczaja do funkcjonawania w odmiennym niż zwykle stanie świadomości, po drugie zas dlatego, że odzwyczaja od życia "na trzeźwo". Oba te czynniki powodują, że alkoholik - pozbawiony na dłużej lub krócej alkoholu, zaczyna odczuwać dyskomfort.

Alkoholik doświadczający głodu szuka przede wszystkim ulgi, wynikającej z redukcji odczuwanego napięcia. Dopóki nie nauczy się radzić sobie z nim inaczej - ulgę przynosi mu tylko alkohol. Każąc jednocześnie płacić ze tę chwilę ulgi ogromną cenę w postaci kolejnych strat.

4. Zespół abstynencyjny

Popularnie zwany kacem. Jest to szereg objawów fizycznych i psychicznych, pojawiających się "po piciu" i stanowiących m.in. konsekwencje zatrucia alkoholem. Wśród najczęstszych wymienić tu należy: ogólne złe samopoczucie fizyczne i psychiczne: ból głowy, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, stany lękowe, drgawki, drżenie ciała, potliwość, problemy z koncentracją, podenerwowanie. W miarę rozwoju uzależnienia, a także na skutek wycieńczenia organizmu, objawy abstynencyjne przybierają z czasem coraz bardziej na sile, stanowiąc niejednokrotnie zagrożenie dla życia.

5. Zmiana tolerancji na alkohol

Występowanie tego kryterium uzależnienia rozpoznać mozna analizując jakie ilości alkoholu były Ci potrzebne kiedyś, by osiągnąć stan upojenia czy rauszu, a jakie potrzebne są Ci dzisiaj. Ogólnie rzecz biorąc krzywa tolerancji u osób uzależnionych najpierw wznosi się (jest to tzw. "efekt mocnej głowy"), po czym znów opada na skutek skrajnego wyniszczenia organizmu, u którego już bardzo niewielkie dawki alkoholu wywołują efekt zatrucia.

Alkoholicy zwykle więc obserwują u siebie najpierw wzrost tolerancji, powodujący to, iż mogą pić więcej niż kiedyś - potem zaś tolerancja spada, powodując, że upić można się już się przysłowiowym naparstkiem alkoholu. Warto wiedzieć, że nie każdy alkoholik dochodzi do fazy spadku tolerancji. Wystarczy jednak rozpoznać u siebie sam wzrost tolerancji, by uznać opisywane kryterium za obecne.

6. Koncentracja życia wokół alkoholu

Życie osoby uzależnionej stopniowo w coraz większym stopniu koncentruje się na zdobywaniu alkoholu i organizowaniu okazji oraz warunków do picia, piciu, trzeźwieniu i niwelowaniu negatywnych skutkow picia. I tak w kółko - chciałoby się rzec…

Chcąc ująć to obrazowo moglibyśmy w tym miejscu wyobrazić sobie człowieka, który biega - na coraz krótszej smyczy - wokół butelki z alkoholem. Stopniowo i systematycznie alkohol wypiera z życia osoby uzależnionej wartości takie ja hobby, praca, przyjaciele, rodzina, stając się podstawą podejmowanych przez niego wyborów, stając się po prostu priorytetem. Życie w coraz większym stopniu podporządkowane jest rytmowi picia oraz zabezpieczaniu sobie dostępu do alkoholu. U niektórych dochodzi do tego, że cały rytm dnia podporządkowany jest już tylko temu, by się "spokojnie napić". Alkohol staje się swojego rodzaju obsesją, a lęk przed tym, że mogłoby go zabraknąć mobilizuje do pełnej koncentracji na jednym celu: "żeby był".


Jeżeli rozpoznajesz u siebie przynajmniej trzy z opisanych wyżej kryteriów - jesteś uzależniona/y od alkoholu. Jesteś chora/y na chorobę, która nie jest wyrokiem - jest jednak szalenie groźna, postępująca i prowadzi do coraz większego zniszczenia, ze śmiercią włącznie. Nie czekaj aż będzie za późno. Zgłoś się natychmiast po profesjonalną pomoc. Z tą chorobą nikt nie może poradzić sobie sam.

 

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)