Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 517 288 578 |

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu.

Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków  lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu / Ośrodek leczenia alkoholizmu o chorobie alkoholowej

Wszywka

Disulfiram. Esperal - wszywka

Substancja czynna - disulfiram to lek, którego działanie polega na zmianie metabolizmu alkoholu etylowego. W Polsce znany w dwóch podstawowych odmianach jako:

  • Anticol - tabletki 
  • tabletki do implantacji podskórnej Esperal (popularna wszywka)


Działanie

Disulfiram zaburza metabolizm alkoholu w organizmie. Hamuje działanie enzymu utlenieniającego aldehyd octowy (trujący związek) do mniej szkodliwego kwasu octowego. Kumulujący się wówczas w organizmie pijącego aldehyd octowy powoduje objawy zatrucia.

Lek ten jeszcze do niedawna aplikowany był dość powszechnie alkoholikom w Polsce. Stosowanie leków zawierających disulfiram(Anticol, Antabus, Esperal) uznawane było za jedną z metod leczenia alkoholizmu, którą zaliczyć można do tzw.terapii awersyjnych. Łączenie leku z alkoholem wywołuje szereg negatywnych, groźnych dla zdrowia i życia reakcji. Przypuszczano, iż obawa przed tego typu reakcjami może powstrzymać osobę uzależnioną przed sięgnięciem po alkohol.

Część terapeutów uzależnień od dawna była jednak przeciwna stosowaniu disulfiramu z powodu małej skuteczności oraz potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych i w wielu krajach został on w ogóle wycofany z lecznictwa. Dziś powszechnie uznaje się, że disulfiram aplikowany w postaci Anticolu i Esperalu jest lekiem potencjalnie niebezpiecznym dla życia i zdrowia Pacjentów, przestarzałym i - co najważniejsze - lekiem nieskutecznym. Od wielu lat disulfiramu nie stosuje się zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w zachodniej Europie. Zagorzałych zwolenników znajduje on jedynie w Rosji i w krajach Europy Środkowej, nie wyłączając niestety Polski. Aktualnie jednak lek ten przestał być refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie stosują go pod żadną postacią placówki publicznej służby zdrowia. Nie powinny go również stosować szanujące się i profesjonalne placówki niepubliczne i prywatne. 

Mówimy tu jednak o stosowaniu Disulfiramu, Esperalu jako jedynej, izolowanej metody leczenia alkoholizmu. Ważne by wiedzieć, że ordynowany we właściwy sposób (po konsultacji lekarskiej, po wykluczeniu realnych zagrożeń dla zdrowia i życia) i we właściwym kontekście, może on spełnić pozytywną rolę. Część osób uzależnionych, oczekując na leczenie, lub lecząc się w trybie ambulatoryjnym, doświadcza bardzo silnych głodów alkoholowych, przebywa w zagrażających środowiskach itd. Dla nich tego typu dodatkowe zabezpieczenie, rodzaj kolejnej barier powstrzymującej przed automatyzmem picia, może być wartościowym elementem w procesie wychodzenia z choroby.  Zwracamy jednak uwagę na fakt, iż tego typu funckję Esperal spełni tylko wtedy, kiedy uzupełniony będzie równolegle oddziaływaniami terapeutycznymi. 

Więcej informacji na temat Disulfiramu i Esperalu na podstronie: Kontrowersje wokół Esperalu, czyli wszywki

 

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)