Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 12 281 08 59 | 505 251 858

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu: Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków  lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu / Ośrodek leczenia alkoholizmu o chorobie alkoholowej

Wszywka

Disulfiram. Esperal - wszywka

Substancja czynna - disulfiram to lek, którego działanie polega na zmianie metabolizmu alkoholu etylowego. W Polsce znany w dwóch podstawowych odmianach jako:

  • Anticol - tabletki 
  • tabletki do implantacji podskórnej Esperal (popularna wszywka)


Działanie

Disulfiram zaburza metabolizm alkoholu w organizmie. Hamuje działanie enzymu utlenieniającego aldehyd octowy (trujący związek) do mniej szkodliwego kwasu octowego. Kumulujący się wówczas w organizmie pijącego aldehyd octowy powoduje objawy zatrucia.

Lek ten jeszcze do niedawna aplikowany był dość powszechnie alkoholikom w Polsce. Stosowanie leków zawierających disulfiram(Anticol, Antabus, Esperal) uznawane było za jedną z metod leczenia alkoholizmu, którą zaliczyć można do tzw.terapii awersyjnych. Łączenie leku z alkoholem wywołuje szereg negatywnych, groźnych dla zdrowia i życia reakcji. Przypuszczano, iż obawa przed tego typu reakcjami może powstrzymać osobę uzależnioną przed sięgnięciem po alkohol.

Część terapeutów uzależnień od dawna była jednak przeciwna stosowaniu disulfiramu z powodu małej skuteczności oraz potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych i w wielu krajach został on w ogóle wycofany z lecznictwa. Dziś powszechnie uznaje się, że disulfiram aplikowany w postaci Anticolu i Esperalu jest lekiem potencjalnie niebezpiecznym dla życia i zdrowia Pacjentów, przestarzałym i - co najważniejsze - lekiem nieskutecznym. Od wielu lat disulfiramu nie stosuje się zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w zachodniej Europie. Zagorzałych zwolenników znajduje on jedynie w Rosji i w krajach Europy Środkowej, nie wyłączając niestety Polski. Aktualnie jednak lek ten przestał być refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie stosują go pod żadną postacią placówki publicznej służby zdrowia. Nie powinny go również stosować szanujące się i profesjonalne placówki niepubliczne i prywatne. 

Mówimy tu jednak o stosowaniu Disulfiramu, Esperalu jako jedynej, izolowanej metody leczenia alkoholizmu. Ważne by wiedzieć, że ordynowany we właściwy sposób (po konsultacji lekarskiej, po wykluczeniu realnych zagrożeń dla zdrowia i życia) i we właściwym kontekście, może on spełnić pozytywną rolę. Część osób uzależnionych, oczekując na leczenie, lub lecząc się w trybie ambulatoryjnym, doświadcza bardzo silnych głodów alkoholowych, przebywa w zagrażających środowiskach itd. Dla nich tego typu dodatkowe zabezpieczenie, rodzaj kolejnej barier powstrzymującej przed automatyzmem picia, może być wartościowym elementem w procesie wychodzenia z choroby.  Zwracamy jednak uwagę na fakt, iż tego typu funckję Esperal spełni tylko wtedy, kiedy uzupełniony będzie równolegle oddziaływaniami terapeutycznymi. 

Więcej informacji na temat Disulfiramu i Esperalu na podstronie: Kontrowersje wokół Esperalu, czyli wszywki

 

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)