Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 517 288 578 |

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu.

Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków  lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu / Ośrodek leczenia alkoholizmu o chorobie alkoholowej

Dlaczego ludzie uzależniają się od alkoholu?

Dlaczego ludzie uzależniają się od alkoholu?

To pytanie nurtuje wielu, także naukowców. Do dziś nie znaleziono wyczerpującej odpowiedzi. Zarówno badania, jak i życie pokazują jednak, że problemy z piciem mają podłoże biologiczne, psychologiczne, jak i społeczne. Jak to rozumieć?

Podłoże biologiczne uzależnienia

Część ludzi posiada wysoką, naturalną tolerancję na alkohol. Ponieważ mogą oni pić dłużej i więcej - bez odczuwania negatywnych konsekwencji - zwykle rzeczywiście piją dłużej i więcej. Alkohol zaś, jako związek chemiczny, ma więcej "czasu i okazji" by podstępnie stawać się niezbędnym elementem życia. U takich osób alkohol jest w stanie wywołać trwające dłużej i bardziej intensywne, pozytywne doznania, które uzależniają podobnie jak sama substanacja.

Podłoże psychologiczne uzależnienia

Jest to zespół określonych cech oraz sytuacji, które zwykle utrudniają nam życie, a których można w "cudowny" sposób pozbyć się (na krótko!) używając alkoholu. Możemy wśród czynników tych wymienić np. nieśmiałość, niskie poczucie wartości, tendencje do reagowania lękiem, wygórowane i nierealistyczne oczekiwania wobec ludzi i życia, podatność na stres, obniżony nastrój, trudną sytuację życiową, samotność itd. Cechy te powodują, że bardzo łatwo osobie jeszcze "normalnie" używającej alkoholu dostrzec (świadomie lub nie), że "kiedy się napije - jest lepiej". Nie jest już nieśmiała, mniej się denerwuje, nie boi się itd. W sposób niejako automatyczny sięga więc po alkohol coraz cześciej, albo przynajmniej zawsze wtedy, kiedy jej psychologiczna sytuacja jest niekomfortowa.

Picie alkoholu staje się niepostrzezenie niezwykle ważne, bo wiaże się z określonymi korzyściami; pomaga radzić sobie z czymś, z czym inaczej poradzić sobie trudniej.

Podłoże społeczne uzależnienia

To specyfika kultury w jakiej żyjemy, tradycje, nawyki, warunki - wszystko to, czego uczymy się i doświadczamy żyjąc między ludźmi. To jakość naszych kontaktow z innymi lub ich brak. Jednym z podstawowych czynnikow społecznych "pomagających" się uzależnić jest też np. ogólne przyzwolenie na używanie alkoholu właściwe zawsze i wszędzie, kultywowanie przekonania, że "mężczyzna musi się napić". Czynnikiem takim może być także to, że młody człowiek uczy się w domu rodzinnym zasady "na nerwy - pięćdziesiątka" lub często spotykany, swoisty przymus, stosowany w środowisku pracy, a wyrażający się hasłem: "jak się nie napijesz - jesteś kapuś" itd.

To tylko najprostsze i najbardziej ogólne przykłady pokazujące co - w znaczący sposób - wpłynąć może na fakt, że tzw. "normalne picie" w pewnym momencie zaczyna być problemem. Historia osób uzależnionych pokazuje, że bardzo często w pewnym momencie ich życia, zetknęły się razem wszystkie trzy grupy opisanych czynników, tworząc dobry grunt dla rozwoju choroby. Prawdą jest też , że nie muszą pojawić się one wszystkie, by doszło do uzależnienia. Wśród alkoholików spotyka się np. osoby, które z natury źle znosiły alkohol, a mimo to rozwinęła się u nich choroba.

Piszemy o tym wszystkim, gdyż bardzo często osoby uzależnione pytają siebie i innych: "Dlaczego? Jak do tego doszło?" Podkreślmy więc raz jeszcze - ostatecznej i pełnej odpowiedzi nie znamy. Wiemy natomiast, że opisane wyżej czynniki mają swój znaczący wpływ na rozwój choroby. Warto jednak pamiętać, że dzisiaj, kiedy doświadczasz już poważnych problemow wywołanych piciem - nie marnuj energii na rozważania "Dlaczego?". Pytanie na dziś dla Ciebie brzmi: "Co zrobić, by poradzić sobie problemami, jakich dzisiaj, tu i teraz doświadczam?"

 

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)