Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 517 288 578 |

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu.

Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu / Ośrodek leczenia alkoholizmu o chorobie alkoholowej

Alkoholizm a picie ryzykowne i szkodliwe

Podstawowe informacje o piciu ryzykownym i szkodliwym

Zwykle okazuje się, że mając do czynienia z problemem nadmiernego picia, zarówno osoby pijące, jak i ich otoczenie mają tendencje do bagatelizowania problemu i bronienia się przed przyjęciem do wiadomości, że to pełnoobjawowe uzależnienie od alkoholu. Istnieje jednak także inne zagrożenie, polegające na nieuprawnionym rozpoznawaniu uzależnienia od alkoholu tam, gdzie mamy do czynienia z zupełnie innym rozpoznaniem - piciem szkodliwym. Bywa, że osoby pijące szkodliwie wysyła się do placówek przeznaczonych wyłącznie dla osób uzależnionych od alkoholu. Proponuje im się tym samym leczenie, które nie jest adekwatne do ich realnego problemu. W tych kilku słowach wstępu zaznaczamy więc, że nie każdy model używania alkoholu, który nosi znamiona patologicznego picia, musi być pełnoobjawowym uzależnieniem od alkoholu wymagającym leczenia odwykowego. Poza uzależnieniem od alkoholu rozpoznaje się dwa podstawowe modele używania alkoholu, które bezwzględnie odbiegają od normy i tego wszystkiego, co kojarzy nam się z bezpiecznym używaniem alkoholu: picie ryzykowne i picie szkodliwe.

Picie ryzykowne

Picie ryzykowne to taki model używania alkoholu, w którym spożywa się go (często jednorazowo) w dużych ilościach, co stwarza niebezpieczeństwo pojawienia się różnego rodzaju problemów. W przypadku picia ryzykownego nie można jeszcze mówić o tym, że powoduje ono jakiekolwiek straty (psychiczne czy fizyczne), ale na pewno mamy do czynienia z sytuacją, w której - przy kontynuowaniu takiego modelu picia - straty te w końcu się pojawią. Picie ryzykowne rozpoznajemy także po tym, że spożywanie alkoholu odbywa się w sytuacjach, w których nie powinno się odbywać (picie w pracy, picie w sytuacjach wymagających pełnej kontroli nad sobą, picie mimo przyjmowania leków, których działanie znosi lub nasila alkohol, picie w ciąży). Ilościowo uznaje się, że dla kobiet wartości wskazujące na picie ryzykowne to dawka w granicach 20-40 gramów czystego alkoholu dziennie, dla mężczyzn zaś dawka 40-60 gramów. Picia ryzykownego nie uznaje się za jednostkę chorobową sensu stricte, jednak osoby pijące w sposób charakterystyczny dla tego modelu narażone są bezpośrednio na pogłębienie problemu alkoholowego i pojawienie się pierwszych, realnych strat wynikających z picia.

Picie szkodliwe

Picie szkodliwe, jak pewnie łatwo się domyślić, stanowi już wyraz znacznego zaawansowania problemu nadużywania alkoholu. Model picia nie jest już czynnikiem, który powoduje tylko ryzyko pojawienia się konkretnych strat - on już straty te bezpośrednio powoduje. Mówimy tu więc o takiej sytuacji osoby pijącej, w której doświadcza ona już wymiernych konsekwencji picia w swoim życiu. Straty, jakie pojawiają się w wyniku picia mogą przejawiać się na rożnych płaszczyznach: zdrowotnej, rodzinnej, zawodowej, moralnej, psychicznej, materialnej. Mamy tu więc do czynienia z pojawieniem się problemów zdrowotnych (np. wątroba, trzustka), trudnościami w relacjach rodzinnych (zwykle rodzina zauważa już problem i sama doświadcza negatywnej zmiany jaka zaszła w osobie pijącej). Niejednokrotnie osoba pijąca doświadcza kłopotów w pracy, pierwszych trudności natury materialnej (mniej zarabia, traci pracę, gubi pieniądze, wydaje za dużo na alkohol, nie jest w stanie normalnie pracować). Często pojawiają się także problemy psychiczne: wahania nastroju, pierwsze lęki, silne napięcie. Wreszcie - wyrzuty sumienia, poczucie winy, wstyd itd. Kwestią indywidualną jest to, kiedy, jakie straty i w jakim wymiarze pojawią się w życiu konkretnego człowieka. U jednych rozpoznajemy więcej strat natury zdrowotnej, u innych dominują problemy w rodzinie, u jeszcze innych straty natury psychicznej. Oczywiste jest jednak, że kontynuowanie picia według tego modelu powoduje systematyczny przyrost problemów, które pojawiają się w coraz większej liczbie obszarów. Picie szkodliwe, kontynuowane w niezmienionej formie, stanowi także bezpośredni przedsionek do wystąpienia pełnoobjawowego uzależnienia od alkoholu. Uznaje się, że na płaszczyźnie ilościowej o piciu szkodliwym świadczy używanie ponad 40 gramów czystego alkoholu przez kobiety i ponad 60 gramów przez mężczyzn.

Sygnały ostrzegawcze picia ryzykownego:

 • picie w sytuacjach, w których z natury rzeczy nie powinno się pić (praca, opieka nad dziećmi, konieczność pozostawania w pełnej gotowości, stan zdrowia wykluczający picie, ciąża)
 • nerwowe reakcje i nienaturalne napięcie w sytuacjach, w których okazuje się, że brakuje alkoholu, nie można pić, można wypić mniej niżby się chciało
 • rozpoczynanie dnia od wypicia alkoholu, bądź napoju z alkoholem
 • utraty świadomości na skutek spożycia dużej ilości alkoholu - tzw. urwane filmy
 • leczenie zespołu abstynencyjnego, tzw. kaca kolejną dawką alkoholu, czyli powszechnie znanym "klinem"
 • prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu
 • uwagi ze strony otoczenia sugerujące, że widoczny jest problem z alkoholem
 • używanie alkoholu coraz częściej lub w coraz większych ilościach (albo jedno i drugie)
 • poświęcanie coraz większej uwagi, a więc i energii i czasu na picie
 • organizowanie picia
 • radzenie sobie z konsekwencjami picia
 • zmiana funkcji alkoholu - z miłego dodatku staje się czymś niezwykle istotnym i dostarczającym ważnych wartości (pomaga się zrelaksować, poprawia humor, dodaje odwagi)
 • pojawienie się negatywnych konsekwencji picia: problemów ze zdrowiem, problemów w relacjach rodzinnych, problemów na płaszczyźnie zawodowej, czy materialnej

 

Picie szkodliwe wymaga już profesjonalnego leczenia, prowadzonego w wyspecjalizowanych placówkach. Leczenie to przebiega jednak w zasadniczo inny sposób, niż leczenie uzależnienia od alkoholu i nie jest skoncentrowane na utrzymaniu pełnej abstynencji od alkoholu. O tym jednak w kolejnym artykule.

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)