Znajdź nas na Google Plus Znajdź nas na Facebook
Mapa strony Kontakt

UWOLNIJ SIĘ
Profesjonalnie leczymy uzależnienia

Bezpłatny punkt konsultacyjny

tel: 517 288 578 |

Wybierz odpowiedni turnus dla Twojego problemu.

Uzależnienie od leków lekomania Uzależnienie od leków  lekomania Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od hazardu Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od narkotyków Motywacja i diagnoza Informacje Motywacja i diagnoza Informacje
Versusmed | Ośrodek terapii uzależnień w tym leczenia alkoholizmu

Alkoholizm

Czy alkoholizm to naprawdę choroba?

Uzależnienie od alkoholu to oficjalnie uznana i szeroko opisana choroba, która znalazła swoje miejsce w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Podobnie jak zwykłe zapalenie płuc, reumatyzm i wszystkie inne choroby - posiada swój numer statystyczny (F10.2) oraz listę charakterystycznych objawów, które stanowią podstawę do prawidłowego rozpoznania. Cechą w sposób zasadniczy potwierdzającą, że uzależnienie od alkoholu nie jest wynikiem tzw. słabej woli jest to, że bez pomocy nie potrafią poradzić sobie z nią nawet te osoby, które świadomie i z dużym samozaparciem próbują opanować picie. Tak, jak w przypadku każdej innej choroby wymaga więc profesjonalnego leczenia u odpowiednio przygotowanych specjalistów, niejednokrotnie zaś leczenie to wymaga także wsparcia farmakologicznego, czyli zastosowania leków.

Charakterystyka choroby alkoholowej

Uzależnienie od alkoholu jako choroba posiada swoją charakterystykę. Jedną z zasadniczych cech choroby jest to, iż ma ona naturę postępującą. Oznacza to ni mniej, ni więcej jak to, że nie leczona pogłębia się. Epizody picia przechodzą w długotrwałe ciągi, zwiększa się ilość wypijanego alkoholu, coraz większe dawki alkoholu stają się potrzebne do tego, by uzyskać oczekiwany efekt (na początku choroby tym efektem jest zwykle przyjemny rausz, rozluźnienie itd. itp - potem „efekt” to doprowadzenie organizmu do stanu, w którym nie doświadcza przykrych objawów pojawiających się w momentach, w których brakuje alkoholu). Rozumienie uzależnienia od alkoholu jako choroby postępującej oznacza też, że coraz bardziej drastyczne stają się konsekwencje picia: zdrowotne, rodzinne, społeczne, zawodowe, materialne. W życiu alkoholika pojawia się coraz więcej trudnych, groźnych sytuacji oraz strat (materialnych, problemy w rodzinie, aż do jej utraty, narastające problemy ze zdrowiem, czasem konflikty z prawem, kłopoty w pracy do zwolnienie włącznie).

O alkoholizmie mówi się także, że jest chorobą pierwotną, a przynajmniej może taką być. Oznacza to, że alkoholik nie nadużywa alkoholu dlatego, że wcześniej zadziało się coś, co go do tego skłoniło (np. inne zaburzenia, problemy, nieradzenie sobie ze stresem itd). Czasem zdarza się, że ludzie „wiążą” się z alkoholem dlatego, że w ich życiu działo się coś, co alkohol zdawał się rozwiązywać, na co wydawał się pomagać. Nie zawsze tak jednak jest. Alkohol jest substancją chemiczną i do tego by się uzależnić wystarczy w zupełności odpowiednio długi okres w miarę systematycznego przyjmowania go; tylko i aż tyle wystarczy, by organizm zaczął się do tej substancji niebezpiecznie „przywiązywać”. Nawet u osób, które zaczęły więcej pić „z jakiegoś powodu” - kiedy już rozwinie się uzależnienie - zniknięcie tych powodów, rozwiązanie problemów, poprawa sytuacji nie powodują zaprzestania picia. Choroba w pewnym momencie zaczyna żyć swoim życiem.

Uzależnienie od alkoholu określane jest także mianem choroby śmiertelnej. Nie jest to przesada, bo nie chodzi tu wyłącznie o sytuacje, w których osoby chore zapijają się na śmierć. Alkoholizm jest chorobą śmiertelną, ponieważ: czasem rzeczywiście doprowadza do śmiertelnego zatrucia alkoholem, zawsze prowadzi do stopniowego pogorszenia stanu zdrowia, co może doprowadzić do śmierci lub zagrożenia śmiercią, wpływa na częstotliwość występowania groźnych dla zdrowia i życia wypadków, wreszcie - stanowi zagrożenie podjęcia prób samobójczych, dokonywanych bardzo często właśnie pod wpływem alkoholu.

Kryteria uzależnienia od alkoholu (alkoholizmu) wg ICD-10

  • Silna potrzeba picia (głód alkoholu)
  • Upośledzona zdolność kontrolowania picia (utrata kontroli)
  • Objawy abstynencyjne i picie w celu ich złagodzenia
  • Zmiana tolerancji na alkohol
  • Zawężenie repertuaru zachowań związanych z używaniem alkoholu
  • Związane z piciem, postępujące zaniedbywanie przyjemności, zainteresowań
  • Picie alkoholu pomimo wiedzy o jego szkodliwości

O firmie

Ośrodek Leczenia Uzależnień Kliniki Versusmed
jest jedną z nielicznych, prywatnych placówek, prowadzących leczenie alkoholizmu, patologicznego hazardu i lekomanii w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami. Kadra Ośrodka posiada państwowe, najwyższe kwalifikacje, uprawniające do leczenia uzależnień. Nasza praca w sposób systematyczny konsultowana jest z superwizorem terapii uzależnień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktualności

15.02.2015 Leczenie lekomanii w pigułce Podstawowe informacje na temat terapii uzależnienia od leków. Gdzie i jak leczy się lekomanię ? 

CZYTAJ WIĘCEJ

09.02.2015 Terapia par w ośrodku leczenia alkoholizmu cz.2 Druga część artykułu o wspólnej pracy z parą w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kontakt

Zadzwoń lub napisz.
Wiemy czym jest uzależnienie.

tel: 12 281 08 59 lub 505 251 858
e-mail: biuro@versusmed.pl

OK, ukryj informację Ta strona używa plików cookies (więcej informacji)